RANKINGS: Girls Basketball Rankings Feb 17th

FEBRUARY 17 – It is the week of District Girls Basketball, so here are the latest rankings as teams compete for a spot in the state tournament.The reporters who contributed to this set of rankings were: Eric McKay, Chris Williams, Alex Loroff, Michael Shively, Tommy Rezac, and Brandon Aksamit. Please note last week’s rankings in parenthesis after the school.

Rankings are split up by class.

*records as of February 16th

GIRLS

Rankings- School – (Previous Ranking) – (Record)
Class A:
1) Millard South (1) – (19-3)
2) Lincoln Southwest (3) – (18-4)
3) Westside (5) – (20-4)
4) Millard North (4) – (18-4)
5) Lincoln Pius X (2) – (17-4)
6) Lincoln East (6) – (17-5)
7) Papillion La Vista (7) – (20-4)
8) Omaha Benson (10) – (16-5)
9) Lincoln Northeast (9) – (15-6)
10) Fremont (8) – (14-6)

Class B:
1) Waverly (2) – (22-2)
2) Seward (4) – (20-4)
3) Northwest (7) – (18-5)
4) Crete (3) – (19-5)
5) Elkhorn (5) – (19-5)
6) Sidney (1) – (22-3)
7) Omaha Skutt Catholic (6) – (18-6)
8) South Sioux City (8) – (16-6)
9) Bennington (9) – (14-10)
10) Omaha Gross Catholic – (16-10)
Others Receiving Votes:

Dropped Out:
Platteview (10) – (15-11)

Class C1:
1) Wahoo (1) – (22-1)
2) Mitchell (2) – (23-1)
3) Bishop Neumann (4) – (19-3)
4) West Point-Beemer (3) – (22-2)
5) Louisville (5) – (21-3)
6) Grand Island Central Catholic (6) – (18-5)
7) Lincoln Christian – (16-8)
8) Milford (7) – (19-5)
9) Broken Bow (8) – (20-5)
10) North Bend Central – (18-7)
Others Receiving Votes:
Aquinas Catholic (9) – (16-6)
Hershey (10) – (15-7)
Adams Central – (17-7)

Class C2:
1) Hastings St. Cecilia (1) – (22-1)
2) Oakland-Craig (3) – (20-3)
3) Crofton (5) – (20-3)
4) Fillmore Central (4) – (21-4)
5) Ponca (2) – (22-3)
6) Clarkson/Leigh (7) – (21-3)
7) Superior (9) – (18-5)
8) Centennial – (18-6)
9) Blue Hill (8) – (20-4)
10) Yutan – (20-4)
Others receiving votes:
Lourdes Central Catholic (6) – (19-5)

Dropped Out:

South Loup (10) – (19-5)

Class D1:
1) North Platte St. Patricks (1) – (23-1)
2) Pleasanton (3) – (24-1)
3) Dundy County-Stratton (4) – (21-2)
4) North Central (2) – (19-2)
5) Humphrey/Lindsay Holy Family (7) – (20-4)
6) Lawerence-Nelson (8) – (20-4)
7) Elkhorn Valley (6) – (22-4)
8) Archbishop Bergan (10) – (15-8)
9) Hitchcock County (5) – (18-4)
10) Hartington-Newcastle – (17-7)

Class D2:
1) Falls City Sacred Heart (1) – (22-3)
2) Humphrey St. Francis (3) – (22-3)
3) CWC (4) – (20-4)
4) Mullen (5) – (20-3)
5) BDS (6) – (20-4)
6) Sterling (2) – (20-5)
7) Ewing (7) – (18-5)
8) South Platte (8) – (19-1)
9) Wynot (9) – (18-6)
10) Maywood-Hayes Center – (20-5)
Others Receiving Votes:
Exeter-Milligan (10) – (19-5)
Sioux County – (18-5)

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: