2018 Nebraska All-Class basketball teams

Girls

Class A

FIRST TEAM

*Quinn Weidemann, Omaha Westside, 5-9, Sr., 20.0

Dariauna Lewis, Omaha North, 6-1, Sr., 20.2

Regan Sankey, Lincoln East, 6-2, Sr., 13.9

Maddie Krull, Millard South, 5-11, So., 10.8

Jayme Horan, Millard South, 6-0, So., 15.1

SECOND TEAM

Nicole Avila-Ambrosi, Millard North, 5-8, So., 15.0; Akili Felici, Bellevue West, 5-10, Jr., 15.8; Quinesha Lockett, Omaha Benson, 5-7, Jr., 19.0; Alyssa Marsh-Contreras, Omaha South, 5-7, Sr., 17.4; Jaden Ferguson, Lincoln Southwest, 5-11, Jr., 12.5

HONORABLE MENTION

Bellevue East: Sydnei Norwood, Drema Smith, Hannah Traster, Keiley Hein. Bellevue West: Laura Jurek, Emma Mullendore, Meleah Turner, Asja Woodard. Fremont: Sam Shepard, Camerin Inselman, Emma Shepard, Sydney Golladay. Kearney: Alexis Mishou, Adison Wood, Avery Wood. Lincoln East: Alli Roh, Rachel Weber, Delaney Roberts, Mira Patel, Charley Bovaird. Lincoln High: Natayah Wilson, Nyayongah Gony, Nyagoa Gony. Lincoln North Star: Abigayle Krieser, Brooke Horner. Lincoln Northeast: Kaysia Woods, Azaiya Trainor, Kambree Rhodes, Jenna Wendelin. Lincoln Pius X: Kloee Sander, Jadyn Greisen, Lauren Taubenheim, Lindsay Nottlemann. Lincoln Southeast: Cassie Nash, Maddie Renn. Lincoln Southwest:Hannah Kelle, Taytem Coleman, Emerson Barada, Emma Kauf. Millard North: Lauren West, Jayna Green, Lexi Kraft, Kennedy McCreery, Sam Hutchison. Millard South: Bailey Urban, Rylee Pauli, Makenna Bray, Kenzi Hoit. Millard West: Chaise Pfanstiel, Taylor Farrell, Jenna Bohaty, Honnah Leo. Norfolk:Kyla Moore, Taylor Stoltz, McKenzie Bader. North Platte:Gracie Hanebrog, Katy Hansen. Omaha Benson: Kiana Estima, Delani Harris. Omaha Bryan: Goanar Gatluak, Dajaah Swolley. Omaha Burke: Aanaya Harris, Ali Haith. Omaha Central:Jessica Lee. Omaha Marian: CeCe Hacker, Aryannah Harrison, Mia McGrath, Delaney Bray, Emma Raabe. Omaha North:Anijah Daigre-Anderson. Omaha Northwest: Caliana Fenceroy, Ale’jah Douglas, Jadai Burns. Omaha South: Lashawn Sweet, Cydnee Cavitt. Westside: Ella Wedergren, Jasmine McGinnis-Taylor, Caroline Leibel, Lauren Fehr, Ryley Nolin, Abby Hellman, Elizabeth Robinson. Papillion-La Vista: Olivia Boudreau, Josey Ryan, Lindsey Ingwerson, Taylor Hoelscher, Lexi Harrison. Papillion-La Vista South: Taylor Beacom, Olivia Kastens, Emily Richards.

* * *

Class B

FIRST TEAM

*Brooke Carlson, Elkhorn, 6-1, Sr., 13.3

Payton Brotzki, Platteview, 5-11, Sr., 23.3

McKenna Sims, South Sioux City, 5-8, Jr., 16.9

Michaela Jones, Beatrice, 5-10, Sr., 21.2

Lauren Riley, York, 5-10, Sr., 16.1

SECOND TEAM

Maddie Meehan, Elkhorn, 5-10, So., 8.3; Faith Ross, Gretna, 5-10, Sr., 13.0; Morgan Maly, Crete, 6-0, So., 15.2; Camryn Opfer, Seward, 6-0, Jr., 10.2; Katie Emsick, Elkhorn South, 5-7, Sr., 13.0

HONORABLE MENTION

Alliance: Makayla Davidson, Marque Crowe, Blythe Boness. Aurora: Brooke Williams, Corrie Schneider. Beatrice: Carley Leners, Addie Barnard, Haley Sexton. Bennington: Ellie Rupprecht, Kylie John. Blair: Joanna Sandvold, Sophia Grantham, Sophia Kirwan. Columbus: Regi Zakrzewski, Kennedy Jones. Crete: Camry Moore, Ellie Allen. Elkhorn:Payton Jakopovic, Carly Cameron. Elkhorn South: Molly Sindelar, Lily Ziemkiewicz, Rylee Gray. Gering: Kelly Snelling, Makenzie Dunkel. Grand Island NW: Whitney Brown, Taryn Mayfield, Whitney Jensen. Gretna: Alexis Spier, Laurel Reineke, Jaiden Albright. Hastings: Tatiem Bender, Julia Reimer, Emma Hays. Holdrege: Cassidy Connell, Jessica Dahlen, Caitlin Piening. Lexington: Courtney Hanson, Madison Sutton. McCook: Liviya Wier, Mackenzie Smith, Bailey Honn, Jaden Bryant. Norris:Rylie Bryant, Brianna Stai, Maddy Ramsey, Taryn Tracy. Omaha Duchesne: Grace Wallrapp, Kirsten Nelson, Allie Caldwell, Cianna Johnson. Omaha Gross: Achol Agau, Grace Pechar, Mackenna Sidzyik, Julia Miller, Meghan Felty, Maria Mwita. Omaha Mercy: Laura Salerno, Megan Wheeler, Summer Mann, Katherine Wurtz. Omaha Roncalli: Halle Meister, Samantha Mausbach, Abbey Schwarz. Omaha Skutt: Sydney McDermott. Platteview: Sabrina Starks, Halle Johnson, Anna Koehler, Kaleigh Koehler, Madelyn Soupir, Brooke Karnik. Plattsmouth:Chloe Sabatka, Katie Oatman. Ralston: Alisa Anderson. Schuyler: Reagan Folda, Rachel Shonka, Tasha Wolken. Scottsbluff: Aubry Krentz, Yara Garcia, Taylor Noe. Seward:Kelsie Zadina, Kate Mullally, Kayla Luebbe. Sidney: Meaghan Ross, Katelyn Sylvester, Janay Brauer. South Sioux City:Marybeth Rasmussen, Taryn Christensen, Tiffany Tinker, Kyra Fischer. Waverly: Abigail Clarke, Sydni Schernikau, Clair Jones, Averie Lambrecht. York: Tenly Hansen, Carsyn Zumpfe, Karlee Seevers.

* * *

Class C-1

FIRST TEAM

*Chloe Dworak, Lincoln Chr. 5-6, Sr., 16.5

Aspen Jansa, Wahoo Neumann, 5-7, Sr., 13.4

Keyana Wilfred, Mitchell, 6-2, Jr., 20.3

Hallie Reeves, Wahoo, 5-8, Jr., 13.2

Delani Fahey, Ord, 5-10, Sr., 16.8

SECOND TEAM

Taryn Scheef, Wahoo, 5-8, Sr., 11.8; Bailey Lehr, Columbus Scotus, 5-10, Jr., 10.4; Ali Smith, Ord, 5-6, Sr., 14.8; Megan Woods, Grand Island Central Catholic, 5-10, Jr., 18.1; Jori Peters, Mitchell, 5-4, Sr., 14.4

HONORABLE MENTION

Arlington: Maggie Schmidt, Shelby Kaup, May Hoesing, Taylor Wakefield, Milee Young. Ashland-Greenwood: Kiara Libal. Auburn: Ashley Teten, Sydnie Reeves, Allie Binder, Meg Rieschick, Mollie Grant. Boone Central/Newman Grove:Lauren Hedlund. Broken Bow: Kali Staples, Jory Lowe, Majesta Valasek. Central City: Gabrielle Moser, Taryn Wagner. Chadron: Dana Dunbar. Chase County: Mallie McNair, Ragan Nickless. Columbus Lakeview: Gracie Borer, Abby Kapels. Columbus Scotus: Marika Spencer, Maggie Feehan, Kendra Wiese, Shania Borchers, Grace Wickham. Conestoga: Sierra Kile, Autumn Hardesty, Gloria Izquierdo, Anna Raisanen. Cozad:Sadie Rush, Kennedy Berreckman, Brenna Dugan. David City:Chaquoya Givens, Macy Svoboda, Olivia Couch. David City Aquinas: Veronica Kobza, Breanna Stouffer, Vanessa Bohuslavsky, Valerie Bohuslavsky. Douglas County West:Rachel McDonald, Regan Glock, Jasie Vieth. Fairbury: Jessa Eden, Sara Huss. Falls City: Hannah Clary, Meredith Poppe, Hannah Kirkendall. Fort Calhoun: Taya Skelton, Hannah Warner, Kennedy Bradburn. Gibbon: Ellie Snell, Sydni Kroll, Miranda Smith. Gordon-Rushville: Jacobie Knight, Sierra Garrett, Callie Shultz. Gothenburg: Gracie Stienike, Chiara Richeson. Grand Island Central Catholic: Courtney Wilson, Jenna Lowry, Lexie Kohmetscher. Hershey: Ashley Hassett, Emily Barr. Kearney Catholic: Olivia Micek, Annie Trettel, Ashlynn Schmaderer. Lincoln Christian: Emily Hollenbeck, Olivia Hollenbeck, Tessa Chicoine. Lincoln Lutheran: Paige Ravenscroft, Mackenzie Koepke, Gabby Mason. Logan View/Scribner-Snyder: Kaylee Boyle, Valerie Uehling. Louisville: Meagan Mackling, Avery Heard, Jordan Winkler. Madison: Brittney Jurgens, Megan Eisenmann, Betcy Saldana. Malcolm: Chloe Schumacher, McKenzie Teten, Jaela Zimmerman, Brooklyn Minzel. Milford: Jayla Policky. Minden:Janessa Madsen, Alex Bauer, Jensen Rowse. Mitchell: Victoria Schwartz. Norfolk Catholic: Jordan Peitz. North Bend: Kristin Lux, Brooke Fredrickson, Lauren Emanuel. Ogallala: Taylor Williams, Diana Reed, Jaedy Commins. Omaha Concordia: Kara Jennings, Casey Thompson, Samantha Powell, Mackenzie Sorenson. O’Neill: Claire Morrow, Payton Birkel, Samantha Eichelberger. Ord: Madi Hagge, Danielle Wray, Hailey Zulkoski, Lydia Hill. Pierce: Carly Sutherland, Maggie Brahmer, Sidney Zimmerer, Kayla Simmons. Raymond Central: Morgan Potter, Ashley Heyen, Katelyn Komenda. St. Paul: Brooke Poppert, Bailey Lukasiewicz. Syracuse: Meredith Clark. Tekamah-Herman: Marin Jetensky. Wahoo: Kendal Brigham, Elle Glock, Brianna Brabec, Kyla Swanson. Wahoo Neumann: Lindsey Thiele, Jessina Rada, Kelsie Cada, Megan Spicka, Alyssa Rezac. Wayne: Kylie Hammer, Jenna Trenhaile, Gabi Meyer. West Point-Beemer: Brittney Hinkel, Sidney Swanson. Winnebago:Charli Earth, Jayla Price, Kae Earth. Wood River: Elle Luehr, Boston Boucher, Makenzie Peters.

* * *

Class C-2

FIRST TEAM

*Kalynn Meyer, Superior, 6-3, So., 20.9

Jordyn Fiddelke, Ravenna, 5-3, Jr., 19.0

Kaleigh Kummer, NP St. Patrick’s, 5-7, Jr., 16.0

Lexi Vertin, Hastings Cecilia, 5-9, Jr., 12.3

Hannah Heppner, Stanton, 5-11, Sr., 10.4

SECOND TEAM

Blake Mann, Burwell, 5-11, Sr., 15.7; Mackenzie Peitzmeier, Fremont Bergan, 5-11, Sr., 15.2; Katie Roach, Doniphan-Trumbull, 5-3, So., 16.0; Kennedy Benne, Oakland-Craig, 5-7, So., 20.6; Macey Kulhanek, Howells-Dodge, 5-5, Sr., 15.6

HONORABLE MENTION

Ainsworth: Rylee Rice, Shelby Jones. Amherst: Emily Arnold, Taryn Hadwiger, Abbie Martenson. Battle Creek: Riley Seifert, Cassidy Weinandt. Bayard: Kylie Stuart, Lizabeth Marker. Bridgeport: Brittany Nelson, Brittney Newkirk, Emily Baxter. BRLD: Vicki Gatzemeyer, Paige Peters, Tiahna Bonneau. Burwell: Emma Hoffschneider, Lily Gideon, Kassi Plock. Cambridge: Korynn Clason, Shaye Porter, Katelynn Benson. Centennial: Brooklyn Gierhan, Kate Hirschfeld, Hunter Hartshorn, Lilly Cast. Centura: Emily Krolikowski. Creighton:Ashtyn Fritz. Crofton: Lacey Sprakel, Josie Sanger, Alexis Arens. Cross County: Maddie Portwine, Alexis Eller. Doniphan-Trumbull: Kalee Wiltfong, Logan Poppe, Maddie Fitch. Dundy County-Stratton: Grace Frederick, Adalene Krutsinger, Koryn Clason. Elmwood-Murdock: Danielle Neels. Fillmore Central:Macy Scott, Jackie Schelkopf, Halle Thies, Alexis Schmidt. Freeman: Abby Mason, Brylie Hartwig. Fremont Bergan: Haley Kempf, Katie Sleister, Allison Dieckmann, Allie DeGroff. Hartington Cedar Catholic: Anna Riefenrath, Jada Cattau, Mallorie Steffen, Abigail Hochstein, Maddie Wieseler. Hartington-Newcastle: Abbe Morten, Willa Scoville. Hastings St. Cecilia: Makenna Asher, Kameron Kissinger, Tori Thomas, Gracie Daly. Hemingford: Lauren Gasseling, Kelli Horstman. Homer: Hannah Harris, Katie Baker. Howells-Dodge: Erin Prusa, Grace Dvorak. Kimball: Hannah Biesecker. Laurel-Concord/Coleridge: Bryn Schutte, Lorna Maxon. Maxwell:Grace Sommer. Nebraska Christian: Claire Ostrand, Adrienne Falk. Neligh-Oakdale: Bailey Frey, Paige Furstenau, Trinity Kurpqeweit. Niobrara/Verdigre: Megan Cook. Norfolk Lutheran: Kortni Kasik, Chloe Spence, Emma Rosberg, Becca Gebhardt. North Platte St. Patrick’s: Hayley Homan, Abbi Allberry, Jocylin Sellers. Oakland-Craig: Natalia McNeill, Mya Guzinski. Omaha Brownell Talbot: Cecan Porter, Josie Petrulius, Eliza Rice. Omaha Nation: Shailece Porter, Mira Parker, Nakiah Barea. Ponca: Taylor Lamprecht. Ravenna:Brooklyn Fiddelke, Megan Miigerl, McKenna Schmidt. Sandy Creek: Kenzie Turman, Coree Lipovsky, Kambria Chohon. Shelby-Rising City: Sydnie Adams, Emily Neujahr. South Loup: Jessie Sallach, Shaylee Jones. Southern: Mariah Murphy. Southern Valley: Cassi Bose, Lauryn Samuelson, Grace Hogeland, Janessa Kring, Becca Lennemann. Southwest: Nicole Dewey. Stanton: Jessie Brandl, Jaiden Hartl, Elizabeth Christensen, Bree Burtwistle. Superior: Teghan Sullivan, Megan Miller, Nicki Kirchhoff. Sutherland: Erica Hopping, Haiden Kreber, Bailee Fear. Thayer Central: Jena Cottam, Sydny Havel, Grace Souerdyke. Twin River: Gabrielle Wieck, Halle Konz, Calista Shanle. Wakefield: Jessica Borg, Rachel Brudigam, Audrea Lopez. Wisner-Pilger: Jordan Wegner, Maci Batenhorst, Ariel Meyer. Yutan: Rylie Jones, Liberty Josoff, Noelle Josoff, Lynn Smith.

* * *

Class D-1

FIRST TEAM

*Raeleigh Menke, Friend, 5-10, Sr., 21.3

Caitlin Orton, North Central, 5-9, Sr., 15.4

Lexi Kadel, BDS, 5-6, Sr., 9.9

Lexis Haase, West Point GACC, 5-8, Sr., 17.0

Jadyn Bussinger, North Central, 5-6, Sr., 7.8

SECOND TEAM

Keri Bauer, Pleasanton, 5-8, Sr., 8.8; Miah Wiebelhaus, North Central, 5-8, So., 11.6; Claire Cornell, Elm Creek, 5-9, Sr., 19.1; Taya Beller, Humphrey/Lindsay Holy Family, 6-1, Jr., 12.3; Erin Johnson, Meridian, 5-6, Sr., 14.6

HONORABLE MENTION

Alma: Maddie Brugh, Tiffany Wells. Ansley-Litchfield: Alyssa Bailey, Sarah Lewis, Falan Ryan, Mariah Lane. Arapahoe: Alayna Whipple, Terri Hilker, Mariah Watson, Joslyn North. BDS:Regan Alfs, Megan Grote, Carley Elznic, Macy Kamler, Jadyn Kleinschmidt. Bertrand: Halle Dahlgren, Grace Schwarz. Blue Hill: Rylee Kohmetscher, Kacey Allen, Jamie Bonifas. Boyd County: Emma Stahlecker, Rhiannan Smalley, Kalli Kayl, Kelsey Reiman. Cedar Bluffs: Emilee Klahn, Jadyn Vacha. Central Valley: Brylee Barr, Colby Grossart, Jadie Rother. Clarkson/Leigh: Kaegan Held, Ashlynn Novotny, Halee Steffensmeier. Clearwater/Orchard: Katie Stearns. Crawford:Kelsey Tighe. Deshler: Sydney Roth, Jaden Siegle, Tori Schoof, Kayla Oakman. Diller-Odell: Kirsten Bures, Hayley Denner, Emily Swanson. East Butler: Anna Rigatuso, Madison Heiman, Kaitlyn Hain, Amanda Aerts. Elgin/Pope John: Allyson Wemhoff, Lydia Behnk, Paige Meis, Calli Krebs. Elkhorn Valley: Hannah Ollendick, Amber Miller, Sierra Rystrom. Elm Creek: Allie Bauer. Friend: Claire Kubicek, Bridgette Baugh, Maggie Lawver, Madison Zumpfe. Fullerton: Hanna Plumbtree. Garden County: Kayden Kramer. Heartland: Kate Bergen, Taylor Quiring, Bailey Peters, Krynn Arbuck, Sadie Carr. High Plains: Madie Young, Cara Demers. Hitchcock County: Allison Hoyt, Kassidy Kisker, Kyleigh Scott, Courtney Hrnchir, Jasmine Youngquist. Humboldt/TRS: Amber Blank, Carissa Allen, Bre Reyes. Humphrey/Lindsay Holy Family: Brittney Veik, Allie Schneider, Allanah Beller, Danie Brandl. Johnson-Brock: Jayse Koehler, Kaitlynn Simon, Fallon Stutheit. Kenesaw: Haley Schukei, Hannah Schnitzler. Lawrence/Nelson: Mattee Kucera, Taylor Harrington, Karigan Drudik. McCool Junction: Hadley Wiemer, Jillian Stark. Medicine Valley: Alex Ellermeier, Rachel Lashley. Meridian: Jaicee Sobotka, Hailey Schafer. Morrill: Ilycia Guerue, Jayden Kanno, Stefani Tarin. Nebraska City Lourdes:Libby Baumert, Gina McGowen, Anna Heng. Nebraska Lutheran: Olivia Otte, Kennedy Scheele, Amy Richert. North Central: Skylar Cosgrove, Kylin Munger, Lexy Heyden. Osmond: Caitlin Kumm, Andrea Schmit, Makenzie Johnson, Kelly Schuettler. Overton: Sidney Enochs, Gracie Grote, Rachel Ecklund, Jaycee Wallace, Haley Fleischman. Palmer: Marley Roepker. Pawnee City: Miranda Branek. Pender: Ashley Ostrand, Faith Morris. Plainview: Jordyn Anderson. Pleasanton: Kaci Pierce, Cadee Nichols, Isabelle Paitz, Meghan Fisher. Randolph: Carlee Thies, Carlie Nordhues, Emma Bermel, Cindy Haselhorst. Tri County: Madison Freese, Shae Wattjes. Twin Loup: Karson Kirwan, Carly Kozeal. Weeping Water:Grace Cave, Peyton Barrett. West Holt: Bailey Kraus, Carlie Wetzel, Jenae Osborne. West Point GACC: Marissa Hunke, Angela Jansen, Brenna Rief.

* * *

Class D-2

FIRST TEAM

*Sara Wertenberger, FC Sacred Heart, 6-0, Sr., 11.0

Faith Simpson, Wauneta-Palisade, 6-0, Sr., 21.5

Kate Jansky, Exeter-Milligan, 5-8, Jr., 14.6

Allison Weidner, H. St. Francis, 5-7, Fr., 14.7

Logan Wemhoff, H. St. Francis, 5-11, Sr., 17.2

SECOND TEAM

Mary Nibbe, Red Cloud, 6-2, Jr., 12.9; Lauren Parrish, Falls City Sacred Heart, 5-11, Sr., 8.0; Britney Brosius, Hyannis, 5-8, Jr., 14.0; Sarah Monahan, Hyannis, 5-6, Sr., 10.0; Audrey Juelfs, Potter-Dix, 5-10, Sr., 15.6

HONORABLE MENTION

Allen: Bri Hingst. Anselmo-Merna: Megan Christen, Kourtney Safranek. Axtell: Paige Kirby, Emme Nickel, Kailey Trampe. Banner County: Makenna Dahlgrin, Jadyn Cross, Courtney Knisley. Bloomfield: Michelle Wachter. Brady: Emery Swan, Emily Mann. Creek Valley: Payje Misegadis, Sami Schmid, Mariah Koenen, Jordyn Koenen, Jersie Misegadis. CWC: Taylor Peter, Morgan Ramsey. Dorchester: Makenna Bird, Abbey Zoubek. Elwood: Tiffany Dickau, Makenzie Clouse, Manon Martin. Emerson-Hubbard: Melanie Gentrup, Courtney Bokemper. Eustis-Farnam: Leigh Anne Lehman, Samantha Jack. Ewing: Bailey Schindler, Brenna Wagner, Ashley Koenig, Sidney Stallbaum, Miranda Summers. Exeter-Milligan: Hannah Beethe, Katherine White, Tara Mueller, Anna Sluka. Falls City Sacred Heart: Abby Fiegener, Randee Witt, McKenzie Witt, Elizabeth Keithley, Ahren Ebel. Giltner: Reagan Janzen, Brooke Good, Aubrey Leichty, Cassidy Tompkin. Hampton: Jacey Klassen, Kiersten Dose. Hay Springs: Emma Roberts. Humphrey St. Francis: Tara Foltz, Bridget McPhillips. Hyannis: Jackie Schwanebeck, Mackenzie Anderson, Audra Kippes, Margaret Safarik. Lewiston: Megan Wehrbein. Leyton: Madelyn Watchorn. Lincoln Parkview: Calley Fulks, Abby Anderson. Loomis: Darla Thorell, Alexis Billeter. Maywood/Hayes Center: Jayden Widener, Sydney Mullen-Shaw, Grace Koubek. McPherson County: Alexx Starr, Jency Starr, Gentry Barner. Mead: June Johnson. Mullen: Samantha Moore. Potter-Dix:Payge Hoffman, Trinity Langley. Red Cloud: Julia Shipman, Jocelyn Shipman, Hannah Fisher. Riverside: McKenna Anderson, Morgan Haschke, Maddie Walkowiak, Becky Schmeits, Laura Rankin. Sandhills/Thedford: Marlee Taylor, Hannah Higgins. Santee: Stevie Peters, Hannah Sheridan, Jayna LaPlante. SEM: Sara Ripp, Lindsey Dittmar, Joscelyn Soncksen, Sarah Glatter, Sidney Ripp. Silver Lake: Abbie Skupa, Elizabeth Trausch, Makayla Dinkler. Sioux County: Maddie Meidell, Angela Johnson. South Platte: Audrey Dickmander, Autumn Dickmander, Caroline Stanley. Spalding Academy: Kelly Kleffner, Elizabeth Bauer. Stapleton: Alyson Nicholson. St. Edward: Shonda Shanle. Sterling: Carly Wenzl, Colby Thies. Wallace: Hannah Nelson. Wauneta-Palisade: Monique Gooden, Destiny Beacham. Wausa: Megan Kleinschmit. Wilcox-Hildreth: Carlie Rupe, Abby Quadhamer, Bridget Beisel.

Boys

Class A

FIRST TEAM

*Shereef Mitchell, Omaha Burke, 6-1, Sr., 24.6

Akol Arop, Creighton Prep, 6-6, Jr., 16.0

Kanon Koster, Kearney, 6-3, Sr., 22.6

Sam Griesel, Lincoln East, 6-5, Sr., 17.1

Tre’Vion Crawford, Omaha Bryan, 6-3, Sr., 17.4

SECOND TEAM

Kyle Perry, Millard South, 6-2, Sr., 21.0; Tyrell Carroll, Millard South, 5-11, Sr., 18.1; Roman Behrens, Omaha Central, 6-1, Sr., 16.4; Cedric Johnson, Bellevue West, 6-2, Sr., 16.3; Jordan Janssen, Lincoln East, 6-6, Sr., 15.2

HONORABLE MENTION

Bellevue East: Hunter Mengel, Austin Slie, Fredrick Knotts. Bellevue West: Chucky Hepburn, Nico Felici. Fremont: Riley Harms, Zach Woehrer. Grand Island: LeBeck Warren, Much Biel, Will Nordhues. Kearney: Seth Stroh, Carson Schwarz. Lincoln East: Connor Riekenberg, Anthony Marfisi, Hayden Barrett. Lincoln High: Sammy Richardson, Morgan Perry, Jaden Horton, Jihad Muhammad. Lincoln North Star: Donovan Williams, Brock Johnson, Sam Juracek, Dillon Brandt. Lincoln Pius X: Joe Burt, Joe Dvorak. Lincoln Southeast: Michael Anderson. Lincoln Southwest: JaQuaylon Mays, Collin Kohl. Millard North: Bret Porter. Millard South: Dylan Wagner, Drew Gilin. Millard West: Giavonni Guido, Brock Burling. Norfolk: Matt Hagedorn, Luke Kluver, Zack James. North Platte: Zavion Mitchell, Bryson Krull. Omaha Bryan: Javen Udofia, Jerome Wallace. Omaha Burke: Chris Hickman, Xavier Watts, David Moreano. Omaha Central: Jay Pal, John Tonjes, Max Polk, Latrell Wrightsell. Creighton Prep: Jayden Temme, Spencer Moes, Grant Matthies. Omaha North: Vernon Johnson. Omaha Northwest: Kristion Johnson, Isaiah Jones. Omaha South: Tyreek Crawford, Jay Saunders. Westside: Jadin Booth, Chase Thompson. Papillion-La Vista: Caleb Feekin, Peyton Priest, Hayden Bahl. Papillion-La Vista South: Tuach Dol, Jared Mattley, Lok Wur.

* * *

Class B

FIRST TEAM

*Brady Heiman, Platteview, 6-10, Sr., 17.3

Brady Danielson, York, 6-3, Jr., 17.0

Henry Penner, Aurora, 6-5, Sr., 16.9

Nate Thayer, Platteview, 6-3, Sr., 14.8

Cooper Prososki, Bennington, 6-3, Jr., 16.4

SECOND TEAM

Baylor Scheierman, Aurora, 6-6, Jr., 16.1; Austin Ash, Omaha Skutt, 6-3, Sr., 12.8; Carter Kent, Crete, 6-3, Sr., 15.9; Karson Gansebom, Bennington, 6-3, Jr., 16.5; Joey Johnson, Gretna, 6-3, Sr., 12.0

HONORABLE MENTION

Alliance: Mason Hiemstra, Joel Baker. Aurora: Cade Reichardt, Jayden Herzberg, Ian Boerkircher. Beatrice: Dillon Buss. Bennington: Thomas Spoehr. Blair: Quincy Nichols, Joe Manchester. Columbus: Michael Koch, Jaz Ackerson, Andy Pike, Blake Petersen. Crete: Klay Uher, Jonah Weyand. Elkhorn:Jacob Pickering. Elkhorn Mount Michael: Brad Bennett, Kaleb Brink. Elkhorn South: Mick Williams, Ben Laible, Jace Piatkowski, Alex Nelson. Gering: Tyler Pszanka. Grand Island Northwest: Riley Schliep, Brady Glause. Gretna: Tre Mikkelson, Tyler Sullivan. Hastings: Connor Creech. Holdrege:Charles Weed, Trent Hoeft, Trevor Matousek. Lexington: Nick Saiz. McCook: Hunter Potthoff, Clayton Stevens, Zach Schlager. Norris: Jay Knudson, Harrison Boe, Skyler Schwaninger. Omaha Gross: Trey Powers, Kyle Sweeney. Omaha Roncalli: Alex Rodgers, Jack Dotzler, Taiden Red, Logan McGill. Omaha Skutt:Tyson Gordon, TJ Skradski, Jackson Gordon, Jake Kudron. Platteview: Evan Kingston, Matt Kingston. Plattsmouth:Tucker Anderson. Ralston: Jordan Padilla. Schuyler: Auston Hall, Noah Beebe. Scottsbluff: Conner McCracken, Devin Buderus, Jasiya DeOllos, Noah Bruner. Seward: Nate Lliteras, Brett Meyer. Sidney: Mitch Porter, Jake Burke, Arik Doty, Jon Smith. South Sioux City: Brad Hartnett. Waverly: Tanner Wubbels. York: Garrett Snodgrass, Jeb Lucas, Reid Hoffmann, Tyler Cast, Simon Otte.

* * *

Class C-1

FIRST TEAM

*Brendan Lacey, Wahoo, 6-2, Sr., 16.5

D’Von LaPointe, Winnebago, 5-11, Sr., 17.0

Mayra Almayra, Grand Island CC, 6-3, Sr., 17.8

Justin Bubak, Lincoln Chr., 6-4, So., 16.6

Jessie Sullivan, Boone Cent./NG, 6-4, Sr., 17.2

SECOND TEAM

Ben Moxness, Logan View/SS, 6-6, Sr., 18.4; Justin Appleby, O’Neill, 6-1, Sr., 20.4; Padyn Borders, Broken Bow, 5-10, Sr., 13.2; Jacob Polk, Logan View/SS, 6-1, Sr., 18.7; MaNaPe Cleveland, Winnebago, 6-2, Sr., 17.9

HONORABLE MENTION

Adams Central: Haggan Hilgendorf, Thomas Hunt, Nolan Sughroue. Arlington: Jackson Borgmann. Ashland-Greenwood: Toby Welling. Auburn: Cameron Binder, Baily Darnell, Michael Lombardi. Boone Central/Newman Grove:Dylan Gentrup, Cody Nelson, Carter Henry. Boys Town: Davion Saunsoci, Malik Jackson. Broken Bow: Josh Harvey, Kevin Linn, Tanner Linn, Mason McMeen. Central City: Trent Wilson, Ethan Deboer, Josiah Ohlman. Chase County: Braden Space. Columbus Lakeview: Luke Rollman. Columbus Scotus:Trevor Kaslon, Caden Pelan, Grant Shanle. Conestoga: JeVon Lewis, Lane Fox. Cozad: Dillon Geiser, Trestian Simering. David City Aquinas: Tyler Vavrina. Douglas County West: Peyton Weiss, Spencer Hays. Fairbury: Adam Wasserman. Falls City:Rudy Vrtiska, Collin Cook, Mason Crawford. Gordon-Rushville: Jared Nelson, Korby Campbell. Gothenburg:Bennett Folkers, AJ Whiting. Grand Island Central Catholic:Jack Goering, Jacob Herbek. Hershey: Mekade Smith, Tyler Johnson. Johnson County: Eli Waring. Kearney Catholic:Matt Masker. Lincoln Christian: Caleb Canfield, Josh McEwen, Treyson Bigler. Lincoln Lutheran: Jacob Glines, Kasey Ohnoutka. Logan View/Scribner-Snyder: Alex Hagerbaumer, Alex Von Seggren, Nathan Taylor. Louisville: Hunter Klein. Madison: Keaton Headren. Malcolm: Dylan Johnson. Milford:Jacob Bitterman, Nate Mensik, Bragan Meyer. Minden: Elijah Lovin, Grant Edgecombe. Mitchell: Blake Thyne, Keaton Reichart. Norfolk Catholic: Ethan Piper, Andrew Fleecs. North Bend: Tanner Wietfeld, John Emanuel, Jaxon Wietfeld, Austen Endorf. O’Neill: Alex Thramer, Wyatt Liewer. Ogallala:Cameron Raffaeli, Adam Kroeger. Omaha Concordia: Buck Leinen, Tyreese Johnson, Max Meier. Ord: Harrison Benton, Nate Wells. Pierce: Brayden Waldner, Taylor Oestreich. Raymond Central: Dylan Thornburg. St. Paul: Tanner Wroblewski, Jayden Byabato, Carson Morgan, Parker Klinginsmith. Syracuse: Ben Nannen, Wil McCoy, Christian Frederick. Wahoo: Billy Hancock, Will Shanahan, Winston Cook, Cameron Quick, Dylan Egr. Wahoo Neumann: Trey Ahrens, Kobey Simons, Eli Vedral, Zach Meduna. Wayne:Mason Lee, Shea Sweetland, Jack Evetovich. West Point-Beemer: Chase Streeter. Wilber-Clatonia: Hunter Cerveny, Preston Lee. Winnebago: Lance Denney. Wood River: Tanner Hermann.

* * *

Class C-2

FIRST TEAM

*Wes Dreamer, Elm.-Murdock, 6-6, Jr., 22.2

Logan Kingsbury, Ponca, 6-2, Sr., 10.7

Colton Feist, Yutan, 6-3, Sr., 11.4

Trevor Leach, Hastings SC, 5-11, Sr., 12.1

Jackson Hirschfeld, Centennial, 5-11, Jr., 17.0

SECOND TEAM

Connor Day, Ponca, 6-2, Sr., 12.9; Carter Kingsbury, Ponca, 6-4, So., 11.5; Stone Kraft, Battle Creek, 5-11, Sr., 15.7; Garrett Seagren, Oakland-Craig, 6-2, Sr., 15.1; Nolan Baker, Arcadia-Loup City, 6-1, Sr., 16.0

HONORABLE MENTION

Ainsworth: Gage Delimont, Payton Allen. Amherst: Holden Eckhout, Dakota Abbott, Noah Foder. Arcadia-Loup City: Tige Callewroz, AJ Garrelts. BRLD: Kenyan Lovejoy, Lucas Vogt, Darwin Snyder, Jaxon Johnson, Trent Gatewood. Battle Creek:Devon Beckman. Bridgeport: Eric Stevens, Kaleb Lussetto, Drake DeMasters. Burwell: Caden Owens. Cambridge: Caden Houghtelling, Paxton Ross, Preston Carbaugh. Centennial:Cooper Gierhan, Heath Haberman, Wyatt Ehlers. Centura: Joe Carey, Ben Oman, Dawson Caspersen. Creighton: Noah Lilly, Chase Largen. Crofton: Noah Lancaster. Cross County: Colton Beebe, Cael Lundstrom. Doniphan-Trumbull: Logan Schuldt, Tristan Stephens, Bret Johnson. Dundy County-Stratton:Phalen Sanford, Jacob Gemborys, Michael Frederick. Elmwood-Murdock: Zach Rust, Carter Bornemeier. Fillmore Central:Kole Karcher. Freeman: Tyler Adams, Trey Yates. Fremont Bergan: Grant Frickenstein, Dre Vance, Dylan Kucera. Hartington Cedar Catholic: Matthew Becker, Riley Arens. Hastings St. Cecilia: Trey Asher, Grant Farmer, Blane Boyd. Howells-Dodge: Connor Blum, Dax Vanlengen, Caden Jackson. Laurel-Concord-Coleridge: Izac Reifenrath, Noah Schutte. Maxwell: Dawson Heinzen. Niobrara/Verdigre: Ricky Bickerstaff, Christian Swalley. Norfolk Lutheran: Blake Freudenburg, Jaxson Kant, Ty Pape, Ben Gebhardt. North Platte St. Patrick’s: Gary White, Charles Aufdenkamp. Oakland-Craig: Kobe Benne, Garrison Dodge. Palmyra: Drew Bessey, Bryce Becker, Landon Hornby. Perkins County: Charles Johnson, Josh Johnston. Ponca: Max Masin, Dalton Tremayne. Ravenna: Josh Bauer, Kade Lockhorn, Jake Jarzynka. Sandy Creek: Wyatt Mach. Shelby-Rising City: Austin Coffin, Jett Pinneo. South Loup: Kalen Dockweiler, Cade Connell, Jack Rush. Southern: Drake Adams, Trevin Satthoff. Sutherland:Ryan Richardson, Cameron Meyer. Sutton: Seth George, Nathan Hohensee. Thayer Central: Max Madsen. Twin River: Blaine Jacobi, Brandon Miller. Wakefield: Parker Lehmkuhl. Wisner-Pilger: Hunter Waterman, Gunner Labenz, Keegan Ruskamp. Yutan: Mason Timm, Brady Timm.

* * *

Class D-1

FIRST TEAM

*Quinten Vasa, Neb. City Lourdes, 6-8, Sr., 14.8

Lane Huebert, Heartland, 6-2, Sr., 24.0

Ty Hahn, Johnson-Brock, 6-2, So., 17.0

Tyson Burr, Kenesaw, 5-9, Sr., 14.5

Bryce Kerkman, West Holt, 5-11, Sr., 16.0

SECOND TEAM

Blake Brewster, Paxton, 6-9, So., 16.5; Keaton Timmerman, Osmond, 6-2, So., 18.2; Will Gallagher, Kenesaw, 6-6, Sr., 13.8; Caden Norder, BDS, 5-11, Sr., 15.0; Kaden Glynn, Johnson-Brock, 6-1, Fr., 15.4

HONORABLE MENTION

Alma: Jackson McKenzie, David Ehrke. Ansley-Litchfield:Christopher Paitz, Justin Bailey. Arapahoe: Jacob Pruitt, Spence Watson, Yordi Gutierrez. Bertrand: Tyler Callahan, Austin Long. Blue Hill: Maccoy Menke, JC Himmelberg, Colby Karr. Boyd County: Clay Hansen, Justin Drueke, Colby Hansen, Blake Ahlers. BDS: Garrett Schardt, Holden Stengel. Clarkson/Leigh:Daniel Beller, Anthony Bruhn. Clearwater-Orchard: Ryan Wilhelm, Jarod Long, Blake Hoke. Crawford: Blaine Flack, Aaron Alcorn. Deshler: Grant Hansen. Diller-Odell: Peyton Mohr. East Butler: Trevor Havlovic, Jaden Rhynalds, Jacob Janak. Elm Creek: Jadyn Ford, Gage Claubaugh, Karsten McCarter, Anthony Quintana. Friend: Darren Segner. Fullerton: Brandon Rasmussen, TJ Dubas. Harvard: Jayden Callahan, Cory Marshall, Noah Okraska. Heartland: Connor Boehr, Aaron Buller, Jaden Regier, Hayes Oswald. Hitchcock County: Dionte Perkins. Humboldt-TRS: Hunter Hain. Humphrey/Holy Family: Bret Hanis, Ashton Dohmen. Johnson-Brock: Cole Fossenbarger, Ben Bohling. Kenesaw:Jacob Weller, Ryan Denkert, Alex Heier. McCool Junction:Giovanni Riga, Owen McDonald. Medicine Valley: Ryan Klintworth, Joeseph Chancellor. Nebraska City Lourdes:Brandon Frerichs, Thomas Ragland, Ben Miller, Jack Funke, Sam Baumert. Nebraska Lutheran: Kyle Richert, Braden Beiermann. North Central: Colton Munger, Griffin Smith, Jakob Heerten. Osmond: Alex Kumm. Overton: Braden Kizer, Morgan Wallace. Palmer: Dominic Donahay, Drake Kunze. Pawnee City:Andrew Davis, T.J. Mawhiney. Paxton: Ryan Fox, Jeff Storer. Pender: Sam Mailloux, Jared Tyrrell. Plainview: Keaton Eichberger. Pleasanton: Hunter Paitz. Randolph: Merrix Denn, Mason Nordhues, Judson Hixson. Tri County: Riley Knust, Cole Siems. Walthill: Romello Thomas, Ben Lovejoy. West Holt:Mason Hale, Payton Williams.

* * *

Class D-2

FIRST TEAM

*Drew Bippes, Falls City Sacred Heart, 6-0, Jr., 11.6

Tredyn Prososki, Riverside, 5-10, So., 19.3

Josh Quinn, Mead, 5-9, Sr., 18.5

Luke Christen, Mullen, 6-3, Sr., 12.3

Josh Hinrichs, Giltner, 6-4, Sr., 11.9

SECOND TEAM

Tyler Witt, Falls City SH, 6-1, So., 12.9; Joseph Bloom, Riverside, 6-6, Jr., 16.5; Tell Spies, Mullen, 6-4, Sr., 13.0; Trevor Pfeifer, Humphrey SF, 6-2, Sr., 18.0; Dan Libolt, CWC, 5-10, Sr., 16.5

HONORABLE MENTION

Anselmo-Merna: Seth Miller, Jace Leibhart. Arthur County:Colten Storer. Axtell: Ryan Hubbard. Bellevue Cornerstone:Lane Kieser. Bloomfield: Braden Eisenhauer. Brady: Colton Lovitt, Titus Earll. Chambers/Wheeler Central: Ethan Naughtin. Cody-Kilgore: Garrett Egger. Creek Valley: Tanner Crass, Michael Smith. Emerson-Hubbard: Josh Sebade. Exeter-Milligan: Eric Olsen, Patrick Murphy, Max Zeleny, Seth Maxson. Falls City Sacred Heart: Theo Rohrer, Tristan Keithley, Sean Arnold. Giltner: Dayne Hinrichs, Alex Goracke, Rody Lyon. Hampton: Jarrod Shoup, Cain Wochner. Hay Springs: Trent Reed. Humphrey St. Francis: Pierce Eisenmenger, Quinn Olmer. Lewiston: Treyton Hippen. Lincoln Parkview: Rashad Woods, Tucker Pinyan. Loomis: Aaron Dow, Andrew Lauby. Maywood-Hayes Center: Von Fritsche. Mead: JT Haag. Minatare: Kaleb Gonzales. Mullen: Lane Edis, Brendon Walker. Riverside: Ty Martinsen, Riley Swerczek. St. Edward: Trevor Rasmussen. Sandhills/Thedford: Cauy Pokorny, Ridge Anderson. Santee: Tristen Lovejoy. Spalding Academy:Mathew Bloom. Sterling: Ben Hier, Logan Jasa. Stuart: Isaac Steinhauser, Ethan Sattler. Sumner-EM: Kevin Bates. Wallace:Micah Swedberg. Wauneta-Palisade: Cash Yearous, Duncan Rector. Wilcox-Hildreth: Aaron Jackson, Lantz Grauerholz. Winside: Brandon Watters, Dylan Brogren, JaShaun Vyborny. Wynot: Justin Lange, Landon Wieseler, Nathaniel Wieseler.

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: