Glenwood’s Nate Kennedy sets new school record in 100-meter dash

GLENWOOD, Iowa — Glenwood senior Nate Kennedy did something at Thursday’s Ram Relays even he didn’t know he was capable of by running the 100 meters in 10.86, setting a new school record while becoming the first runner to eclipse 11 seconds in the state this year.

“It was pretty exciting,” Kennedy said. “I’ve just got so much stronger than last year and I can turn over so much faster.

“I expected a good time, but not quite that time.”

Sergeant Bluff-Luton won in team scoring with 137.5 points, followed by Atlantic with 113.

Sergeant Bluff-Luton won six events and finished second in five more.

Council Bluffs St. Albert continued its hot start to the season with a third-place finish.

The Falcons came in second in the sprint medley relay and the distance medley relay.

Because the Rams were trying to qualify for Drake Relays later this month, the 100 was the lone individual race Kennedy ran. He also anchored the 1,600 relay (fourth place), the 400 relay (second) and the 800 relay (first), while running a personal best 48.87 in his leg of the 1,600 relay.

Glenwood’s time of 1:32.71 and Atlantic’s time of 1:33.93 in the 800 relay both beat the previous fastest time in Iowa this season (1:35.82).

Going forward, Kennedy isn‘t sure if he will continue to run the 100, as the senior is most comfortable in the 200 and 400 (he came in second at state in the 400 as a junior).

“That’s really up to my coach to be honest,” Kennedy said. “We just need to see what gets us the most points to help the team.”

As a team, the Rams feel they need to build more depth going forward. Before this year, they had won nine out of the previous ten Ram Relays.

“Right now we’re kind of riding on (Nate’s) coattails a little bit to get to where we need to be,” Glenwood coach Mark Starner said, “but we know those other kids will step it up too.”

Sergeant Bluff-Luton won six events in total, including first and second place in the open 400 and second place finishes in five more events.

The Falcons came in second in the sprint medley relay and the distance medley relay, third in the open 1,600, the 400 relay and the 1,600 relay, and won the shuttle hurdle relay by running the best time in Class 1-A at 1:00.94.

“Overall happy with the night,” St. Albert coach James Cairney said. “Just to see us competing in every relay and almost every event with these bigger schools is pretty awesome.”

S.A.’s Ryan Hughes set a new personal record in the 1,600 with a time of 4:53.39, while the shuttle hurdle relay team notched a come-from-behind win thanks to Tyler Blaha and Ethan Bernard. SB-L finished in second in 1:01.06.

“Our third and fourth runners are pretty impressive,” Cairney said.

Council Bluffs Thomas Jefferson’s Jeron Sampson also notched a win in the 400 hurdles, while coming in third in the 110 high hurdles. His time of 55.07 in the 400 hurdles is the second fastest time in the state this season.

“In my mind, I always think I’m going to win,” Sampson said of his individual win. “That’s just what you got to do and I knew there was going to be tough competition so it was just me keeping a good pace and know where I was sitting in the race.”

Ram Relays at Glenwood Middle School

Team scoring: 1, Sergeant Bluff-Luton 137.5; 2, Atlantic 113; 3, Council Bluffs St. Albert 75; 4, Council Bluffs Lewis Central 71; 4, Glenwood 71; 6, Harlan 65; 7, LeMars 56; 8, Spriti Lake 42; 9, Council Bluffs Thomas Jefferson 37; 10, Council Bluffs Abraham Lincoln 31.5; 11, Kingsley-Pierson 20; 12, Southwest Valley 16; 13, Red Oak 4; 14, Creston 1; 14, Clarinda 1.

Event winners

Shot put: 1, Nick Phelps, Kingsley-Pierson, 59-5½.

Discus: 1, Nick Phelps, Kingsley-Pierson, 181-2.

Long jump: 1, Nick Foss, Harlan, 21-8.

High jump: 1, Danny Dillavou, Sergeant Bluff-Luton, 5-10.

100: 1, Nate Kennedy, Glenwood, 10.86.

200: 1, Nick Foss, Harlan, 23.19.

400: 1, Britton Delperdang, Sergeant Bluff-Luton, 50.5.

800: 1, Chase Mullenix, Atlantic, 2:01.48.

1,600: 1, Jaxson Eden, Atlantic, 4:47.91.

3,200: 1, Miles Scott, Sergeant Bluff-Luton, 10:16.87.

110 high hurdles: 1, Gratt Reed, Atlantic, 14.65.

400 hurdles: 1, Jeron Sampson, C.B. Thomas Jefferson, 55.07.

400 relay: 1, Sergeant Bluff-Luton (Zach Schultz, Jorma Schwedler, Britton Delperdang, Ty Boekelman) 3:25.84.

800 relay: 1, Glenwood (Joey Saddler, Zach Vondra, Kohen Watson, Nate Kennedy) 1:32.71.

1,600 relay: 1, Sergeant Bluff-Luton (Zach Schultz, Jorma Schwedler, Britton Delperdang, Ty Boekelman) 44.42.

3,200 relay: 1, Atlantic (Jaxson Eden, Craig Becker, Nathan Behrends, Chase Mullenix) 8:25.74.

Sprint medley relay: 1, Sergeant Bluff-Luton (Zach Schultz, Sam DeMoss, Britton Delperdang, Jorma Schwedler) 1:35.66.

Distance medley relay: 1, Spirit Lake (Spencer Newman, Joe Stein, Frankie Ramos, Mason McCaffery) 3:44.29.

Shuttle hurdle relay: 1, St. Albert (Garret Reisz, Jake Carley, Ethan Bernard, Tyler Blaha) 1:00.94.

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: