Iowa High School Athletic Association releases boys, girls soccer postseason pairings

The Iowa High School Athletic Association and Iowa Girls High School Athletic Union on Thursday released their postseason boys and girls soccer pairings.

Boys begin postseason play on May 20, while girls start on May 23.

Here are the opening-round matches for western Iowa schools.

Boys Substate Pairings

QUARTERFINAL ROUND

Monday, May 20

Class 3-A, Substate 1: At Sioux City West: Sioux City North vs. Sioux City East at Sioux City West, 5 p.m.; Fort Dodge at Sioux City West, 7

Class 3-A, Substate 2: Des Moines Roosevelt at CB Abraham Lincoln, 6:30; CB Thomas Jefferson at Ames, 5

Class 2-A, Substate 1: Sheldon/Sibley-Ocheyedan at Sioux City Heelan, 5

Class 2-A, Substate 8: Glenwood vs. Harlan at CB Lewis Central, 5; Carroll at CB Lewis Central, 7

Class 1-A, Substate 1: Missouri Valley vs. Hull Western Christian at Sioux Center, 5; Tri-Center vs. West Sioux at Treynor, 5; MOC-Floyd Valley at Treynor, 7

Class 1-A, Substate 7: Creston vs. East Sac County at Nevada, 5; Carroll Kuemper at Nevada, 7

Class 1-A, Substate 8: Clarinda Academy at AHSTW, 6:30; Atlantic vs. Underwood at Riverside, 5; Logan-Magnolia at Riverside, 7; CB St. Albert at Greene County, 6:30

SEMIFINAL ROUND

Wednesday, May 22

Class 2-A, Substate 1: Sheldon/S-O/Heelan winner at Sergeant Bluff-Luton, 6:30

Class 2-A, Substate 8: Harlan/Glenwood winner at Denison-Schleswig, 6:30

Girls Regional Pairings

REGIONAL FIRST ROUND

Thursday, May 23

Class 3-A, Region 2: Sioux City West at Sioux City East, 5

Class 2-A, Region 1: Storm Lake at Carroll, 6

Class 2-A, Region 2: Atlantic at Glenwood, 6

REGIONAL SEMIFINALS

Tuesday, May 28

Class 3-A, Region 1: Sioux City North at CB Thomas Jefferson, 5

Class 3-A, Region 2: SC East/SC West winner at CB Abraham Lincoln, 7

Class 2-A, Region 1: Carroll/Storm Lake winner at Denison-Schleswig, 6

Class 2-A, Region 2: Glenwood/Atlantic winner at CB Lewis Central, 6

REGIONAL QUARTERFINALS

Tuesday, May 28

Class 1-A, Region 1: Missouri Valley vs. Sergeant Bluff-Luton at Sioux City Heelan, 5; West Sioux at Sioux City Heelan, 7

Class 1-A, Region 2: Harlan vs. Logan-Magnolia at Treynor, 5; Riverside at Treynor, 7; AHSTW at Tri-Center, 6; CB St. Albert at Underwood, 6

Class 1-A, Region 3: Creston at Panorama, 6; Clarke at WCV/NV/AC, 6

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: