January 14th BOYS High School Basketball Rankings

JANUARY 14 – Six members of our sports team sent in their votes to comprise our second set of High School Basketball Rankings for 2019! The reporters who contributed to this set of rankings were: Eric McKay, Chris Williams, Tommy Rezac, Alex Loroff, Michael Shively, and Brandon Aksamit. Please note last week’s rankings in parenthesis after the school.

BOYS

Class A:
Rankings- School – (Previous Ranking)- (Record)
1) Bellevue West (1) – (14-1)
2) Creighton Prep (2) – (12-1)
3) Lincoln East (3) – (9-3)
4) Kearney (4) – (11-3)
5) Omaha South (5) – (9-3)
6) Omaha Central (7) – (10-5)
7) Papillion-LaVista South (8) – (8-4)
8) Gretna (9) – (9-1)
9) Lincoln High (6) – (8-5)
10) Millard North (10) – (7-5)
Others Receiving Votes:
Omaha Bryan (RV) – (8-4)
Westside (RV) – (6-4)

Class B:
Rankings- School – (Previous Ranking) – (Record)
1) Lincoln Pius X (1) – (12-1)
2) Aurora (2) – (12-1)
3) York (3) – (12-1)
4) Omaha Skutt Catholic (4) – (12-2)
5) Omaha Roncalli Catholic (6) – (10-2)
6) Seward (5) – (9-1)
7) Alliance (8) – (11-2)
8) Mount Michael Benedictine(7) – (9-4)
9) Bennington (10) – (8-3)
10) Hastings (9) – (8-3)

Class C1:
Rankings- School – (Previous Ranking) – (Record)
1) Ogallala (1) – (13-0)
2) Kearney Catholic (2) – (12-1)
3) North Bend Central (5) – (11-1)
4) Wahoo (4) – (10-3)
5) Auburn (6) – (12-1)
6) Cozad (3) – (11-2)
7) Adams Central (8) – (10-3)
8) Lincoln Lutheran (9) – (11-2)
9) Grand Island Central Catholic (7) – (10-3)
10) Chase County (NR) – (10-2)
Others Receiving Votes:
Boys Town (RV) – (6-4)
Milford (RV) – (10-3)
Dropped Out:
Bishop Neumann (10) – (7-4)
Ashland-Greenwood (RV) – (7-2)

Class C2:
Rankings- School – (Previous Ranking) – (Record)
1) Centennial (1) – (13-1)
2) Sutton (2) – (11-1)
3) Laurel-Concord-Coleridge (7) – (13-1)
4) BRLD (3) – (11-1)
5) Ponca (8) – (11-2)
6) Bridgeport (6) – (11-2)
7) Tri County (NR) – (10-3)
8) Wakefield (4) – (10-1)
9) Ainsworth (9) – (10-2)
10) Yutan (NR) – (10-3)
Others Receiving Votes:
Freeman (5) – (10-3)
Wilber-Clatonia – (11-2)
South Loup (Callaway/Arnold) – (10-1)
Shelby-Rising City (RV) – (9-3)

Dropped Out:
Wisner-Pilger (10) – (8-2)

Class D1:
Rankings- School – (Previous Ranking) – (Record)
1) Elm Creek (1) – (12-1)
2) Humphrey/Lindsay Holy Family (2) – (11-2)
3) Paxton (3) – (12-0)
4) Kenesaw (5) – (8-2)
5) Archbishop Bergan (4) – (9-4)
6) Wauneta-Palisade (8) – (10-2)
7) Fullerton (9) – (8-3)
8) Anselmo-Merna (7) – (10-2)
9) Dundy County Stratton (6) – (10-2)
10) Overton (10) – (9-2)
Others Receiving Votes
Ansley-Litchfield (RV) – (12-2)
West Holt (RV) – (8-3)
Boyd County (RV) – (9-3)

Class D2:
Rankings- School – (Previous Ranking) – (Record)
1) Falls City Sacred Heart (1) – (13-1)
2) Riverside (2) – (10-0)
3) Johnson-Brock (3) – (12-1)
4) Osmond (5) – (12-0)
5) Humphrey St. Francis (4) – (10-3)
6) Exeter-Milligan (6) – (9-3)
7) Loomis (10) – (8-3)
8) Wausa (9) – (8-4)
9) Mullen (7) – (8-4)
10) Wynot (8) – (7-6)
Others Receiving Votes:
Giltner (RV) – (7-5)
Stuart – (9-5)
Dropped Out:
Sterling (RV) – (7-5)

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: