Nebraska high school district golf results

Below are Monday’s district golf results.

* * *

A-1 at Fremont GC

Team scores (top three to state): Norfolk 301, Omaha Westside 319, Elkhorn South 322, Grand Island 345, Omaha Burke 352, Fremont 387, Omaha North 436

Individual qualifiers: 1, Luke Kluver, Norfolk, 61. 2, Jake Kluver, Norfolk, 75. 3, Andrew Whittaker, ES, 77. 4, Chris Rasmussen, ES, 77. 5, Kolby Brown, Westside, 78. 6, Marcus Holling, GI, 78. 7, Grant Jabenis, Westside, 78. 8, Richard Orth, Burke, 80. 9, Jacob Hellman, Westside, 80. 10, Isaac Heimes, Norfolk, 82.

A-2 at Meadowlark Hills, Kearney

Team scores: Lincoln Southwest 309, Kearney 320, Gretna 324, Bellevue West 340, Elkhorn 341, Lincoln High 419, Lincoln Northeast 428, South Sioux City 479

Individual qualifiers: 1, Josh Bartels, LSW, 73. 2, Ryan Kamentz, BW, 75. 3, Trevor Kroenke, Kearney, 76. 4, Tanner Rigg, LSW, 76. 5, Cole Feddersen, Kearney, 77. 6, Colton Stock, Gretna, 78. 7, Geran Sander, LSW, 79. 8, Colin Kitson, Gretna, 80. 9, Hudson Schulz, LSW, 81. 10, tie, Wyatt Behlen, Elkhorn; Zach Weber, Gretna; Jake Ellis, Kearney, 82.

A-3 at Holmes, Lincoln

Team scores: Lincoln East 303, Lincoln Pius X 312, Papillion-LV 322, Lincoln Southeast 343, Columbus 352, Lincoln North Star 361, Bellevue East 423

Individual qualifiers: 1, Hunter Hall, LE, 72. 2, Connor Vandewege, LE, 73. 3, Nolan Vondra, PLV, 74. 4, Alex Sailors, LPX, 76. 5, Shane Hess, Columbus, 77. 6, Kody Sander, Lincoln Pius X, 78. 7, Jason Kolbas, LPX, 78. 8, Jack Christensen, LE, 79. 9, John Davis, PLV, 79. 10, Devin Beckner, LE, 79.

A-4 at Goodman, Omaha

Team scores: Omaha Creighton Prep 302, Millard North 313, Papillion-LV South 319, Millard West 333, Millard South 352, Omaha Central 354, Omaha South 518, Omaha Northwest 690

Individual qualifiers: 1, Drew D’Ercole, PS, 71. 2, Rex Soulliere, Prep, 72. 3, Joshua Peters, MN, 74. 4, Joshua Kramer, Prep, 75. 5, Jacob Boor, Prep, 77. 6, Tanner Muhlecke, Prep, 78. 7, Grant Schweser, MN, 78. 8, Ethan Nelson, MW, 79. 9, Noah Burch, MN, 80. 10, Mason Burger, PS, 80.

B-1 at Beatrice CC

Team scores: Norris 340, Beatrice 364, Platteview 393, Nebraska City 408, Omaha Gross 420, Ralston 437, Waverly 440, Ashland-Greenwood 445, Falls City 449, Plattsmouth 459, Auburn 477, Crete 503

Individual qualifiers: 1, Logan Thurber, Norris, 80. 2, Jordan Hart, Platteview, 81. 3, Bailey Amend, Norris, 83. 4, Michael Faulkner, Ralston, 85. 5, Brock Rowley, Norris, 86. 6, Andrew Paquette, Beatrice, 88. 7, Trenton Jurgens, Beatrice, 89. 8, Braden Oliver, FC, 89. 9, Bryant Jurgens, Beatrice, 90. 10, Tristan Bade, Norris, 91.

B-2 at River Wilds, Blair

Team scores: Omaha Skutt 329, Wahoo Neumann 333, Bennington 345, Elkhorn Mount Michael 361, Wayne 378, Douglas County West 389, Blair 397, West Point-Beemer/Scribner-Snyder 407, Omaha Concordia 410, Omaha Roncalli 414, Schuyler 448, Wahoo 457

Individual qualifiers: 1, Teague Stewart, WPBSS, 76. 2, Charles Zielinski, Skutt, 76. 3, Luke Gutschewski, MM, 77. 4, Kaleb Fullerton, Skutt, 79. 5, Patrick Kenney, WN, 79. 6, Lindsey Thiele, WN, 79. 7, William Mullin, Skutt, 82. 8, Cullen Buscher, Bennington, 84. 9, Jackson Prososki, Bennington, 84. 10, tie, Tanner Walling, Wayne, 85; Avery Sturtz, DCW, 85.

B-4 at Lake Maloney, North Platte

Team scores: North Platte 308, Cozad 338, McCook 339, Alliance 347, Broken Bow 353, Scottsbluff 366, Gothenburg 370, Sidney 381, Gering 385, Chadron 413, Lexington 415, Ogallala 436

Individual qualifiers: 1, Finn Lucas, NP, 76. 2, Adam Cole, Cozad, 76. 3, Andrew Phillips, NP, 76. 4, Trevor Berry, Chadron, 78. 5, Jayden Jones, NP, 78. 6, Brady Esch, McCook, 78. 7, Tanner Ruda, NP, 78. 8, Jakeb Scherer, Gothenburg, 79. 9, Cayden Jobman, Sidney, 81. 10, Crayten Cyza, Alliance, 82. T10, Kasch Morrison, NP, 82.

C-2 at Indian Trails, Beemer

Team scores: Oakland-Craig 335, David City 376, Yutan 380, Twin River 393, Logan View 396, West Point Guardian Angels CC 406, Tekamah-Herman 412, Shelby-Rising City 436, Boone Central 437, Omaha Brownell Talbot 443, North Bend 447, Arlington 450, Fort Calhoun 497, Madison 539

Individual qualifiers: 1, Ian Lundquist, OC, 77. 2, Andrew Franzluebbers, GACC, 78. 3, Jake Hagerbaumer, LV, 81. 4, William Danielson, DC, 83. 5, Gunnar Ray, OC, 85. 6, Thomas Maline, OC, 86. 7, Colton Thomsen, OC, 87. 8, Jordan Kracl, DC, 87. 9, Joel Pleskac, Yutan, 88. 10, Bradon Anderson, BC, 88.

C-3 at Fair Play, Norfolk

Team scores: Hartington CC 328, Battle Creek 329, BRLD 367, Pierce 371, Crofton 380, Ponca 382, Norfolk Catholic 386, Neligh-Oakdale 391, Norfolk Lutheran 391, Bloomfield 412, Wisner-Pilger 415, Wakefield-Allen 444, Stanton 461, Ainsworth 463

Individual qualifiers: 1, Rockney Peck, WP, 78. 2, Riley Kuehn, HCC, 78. 3, Ted Bengston, HCC, 79. 4, Devon Darnell, BRLD, 80. 5, Ty Heimes, BC, 80. 6, Caydon McCracken, BC, 80. 7, Cole Richards, Ponca, 82. 8, Eric Anderson, NC, 82. 9, Connor Dahl, Crofton, 83. 10, Gavin Tegeler, BC, 83.

C-5 at Cross Creek, Cambridge

Team scores: Kimball 355, Perkins County 371, Valentine 385, Mitchell 387, Bridgeport 392, Cambridge 394, Hershey 396, Sutherland 403, Morrill 422, Gordon-Rushville 442, Hi-Line 449, Bayard 460, Hemingford 464

Individual qualifiers: 1, Preston Carbaugh, Cambridge, 73. 2, Nolan Benjamin, Hershey, 78. 3, Drake DeMasters, Bridgeport, 79. 4, Dillon Wise, Kimball, 80. 5, Jacob Woodmancy , PC, 83. 6, Karsen Klooz, CC, 84. 7, Carson Thelander, PC, 85. 8, Zane Anthony, Kimball, 88. 9, Logan Cate, Valentine, 89. 10, tie, Burke Schneider, Mitchell; Braeden Struempler, Morrill; Izaac Reuter, Kimball, 90

D-1 at Indianhead, Grand Island

Team scores: Franklin 361, Heartland 378, Exeter-Milligan 407, Blue Hill 432, Shickley 449, Grand Island HL 454, Friend 460, Lawrence-Nelson 465

Individual qualifiers: 1, Ryan Weiss, Franklin, 69. 2, Benjamin Mestl, Heartland, 82. 3, Trever Zelenka, EM, 90. 4, Hutch Finke, Deshler, 90. 5, Cade Oswald, Heartland, 93. 6, Adam Roth, Deshler, 95. 7, Levi Lennemann, Franklin, 96. 8, Kendall Colby, Franklin, 96. 9, Josh Swartzendruber, Shickley, 96. 10, tie, Caleb Hendrickson, Shickley; Blaze Miller, Friend, 97.

D-2 at Club 91, Leigh

Team scores: Burwell 370, Fremont Bergan 372, Fullerton 381, Howells-Dodge 396, Elgin /PJ 409, Clarkson/Leigh 414, Central Valley 452, Elkhorn Valley 461, High Plains 494, Osceola 495, Humphrey/LHF 522

Individual qualifiers: 1, Jordan McBride, Burwell, 81. 2, Bryson Anderson, EV, 84. 3, Taten Phillipps, Burwell, 86. 4, Jack Lubischer, Humphrey SF, 86. 5, Chase Ostransky, Fullerton, 87. 6, Spencer Hamilton, FB, 88. 7, Hunter Reestman, EPJ, 88. 8, Gabriel Pfeifer, HSF, 89. 9, Rikako Takeuchi, CV, 90. 10, Preston Tracy, FB, 93.

D-3 at Tatanka, Santee

Team scores: Creighton 345, West Holt 347, Boyd County 371, Clearwater-Orchard 374, Randolph 402, Plainview 409, Hartington-Newcastle 437, Osmond 450, Niobrara/Verdigre 483

Individual qualifiers: 1, Jacob Lingenfelter, Plainview, 79. 2, Conner Hammer, Creighton, 79. 3, Carter Schnoor, Randolph, 80. 4, Colby Hansen, BC, 81. 5, Gage Clifton, CO, 82. 6, Garrison Hansen, WH, 83. 7, Braxton Brockhaus, Creighton, 83. 8, Austin Wenner, WH, 84. 9, Jaegher Ogden, WH, 87. 10, Ryan Wilhelm, CO, 87. T10, Bryce Zimmerer, Creighton, 87.

D-6 at River’s Edge, North Platte

Team scores: North Platte St. Patrick’s 360, Mullen 383, Hitchcock County 403, Garden County 432, Creek Valley 443, Dundy County-Stratton 458, Crawford 481, Hay Springs 488, South Platte 511, Maywood-Hayes Center 514

Individual qualifiers: 1, Koby Walker, Mullen, 73. 2, Darian Hutto, HC, 77. 3, Jeremy McMillan-Peters, Paxton, 83. 4, Teegan Sonneman, NPSP, 86. 5, Andrew Lindemeier, NPSP, 89. 6, Jacob Swift, NPSP, 92. 7, Connor Hasenauer, NPSP, 93. 8, Joshua Cox, Mullen, 95. 9, Wyatt Santero, GC, 97. 10, Remington Hodges, HC, 97.

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: