Thursday’s local scoreboard, Feb. 21

Basketball

Nebraska

Girls

District Finals

Boys

Class C1 Sub-District Brackets & Results:

BBB:  C1-1|C1-2|C1-3|C1-4|C1-5|C1-6|C1-7|C1-8|C1-9|C1-10|C1-11|C1-12

C1-1 Sub-District Championship

1st          2nd         3rd          4th          F
Auburn               15          6            12          14          47
Syracuse             12          5            1            18          36

Auburn-  C. Binder 5, Hughes 8, Patzel 1, Darnell 12, Frary 10, Lambert 11
Syracuse- Cavanaugh 6, Nannen 19, McCoy 10, Zastera 1

Class C2 Sub-District Brackets & Results:

BBB: C2-1|C2-2|C2-3|C2-4|C2-5|C2-6|C2-7|C2-8|C2-9|C2-10|C2-11|C2-12

Class D1 Sub-District Brackets & Results:

BBB: D1-1|D1-2|D1-3|D1-4|D1-5|D1-6|D1-7|D1-8|D1-9|D1-10|D1-11|D1-12

Class D2 Sub-District Brackets & Results:

BBB: D2-1|D2-2|D2-3|D2-4|D2-5|D2-6|D2-7|D2-8|D2-9|D2-10|D2-11|D2-12

Iowa

Boys

CLASS 1A:

Alburnett 71, Calamus-Wheatland 64 (OT)
Ankeny Christian Academy 62, Earlham 39
Bishop Garrigan, Algona 71, St. Edmond, Fort Dodge 53
Dunkerton 61, Don Bosco, Gilbertville 50
Exira/EH-K 69, Ar-We-Va, Westside 50
Grand View Christian School 74, North Mahaska, New Sharon 34
Grundy Center 79, West Fork, Sheffield 63
Janesville 75, Rockford 45
Montezuma 61, B-G-M, Brooklyn 49
Mormon Trail, Garden Grove 93, Bedford 65
Prince of Peace Prep, Clinton 60, Easton Valley 49
Sioux Central, Sioux Rapids 54, Newell-Fonda 44
South O’Brien, Paullina 56, George-Little Rock 50
St. Albert, Council Bluffs 52, East Mills 39
St. Mary’s, Remsen 60, Lawton-Bronson 29
WACO, Wayland 41, New London 37

CLASS 3A:

Assumption, Davenport 40, Xavier, Cedar Rapids 38
Ballard 47, Bondurant-Farrar 39
Charles City 70, Webster City 45
Clear Lake 53, Algona 49
Denison-Schleswig 47, Creston 43
Fairfield 51, Mount Pleasant 30
Gilbert 60, ADM, Adel 54
Maquoketa 55, Central DeWitt 47
Marion 72, Wahlert, Dubuque 66
Norwalk 68, Dallas Center-Grimes 48
Oskaloosa 78, Washington 53
Pella 80, Carlisle 51
Sergeant Bluff-Luton 64, Spencer 41
Spirit Lake 68, Storm Lake 62
West Delaware, Manchester 45, Center Point-Urbana 44
Winterset 55, Carroll 48

Missouri

Girls

District Tournaments

Boys

District Tournaments

Broadcast Slate

D1-1: Omaha Christian Academy vs. Lourdes Central Catholic

When: 7 p.m.

Where: Johnson-Brock High School

Radio: KNCY 1600 AM, 105.5 FM, ncnsportsnow.com

D2-1: Falls City Sacred Heart vs. Johnson-Brock

When: 7 p.m.

Where: Auburn High School

Radio: B103 (103.1 FM, b103.fm)

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: