Thursday’s local scoreboard, Jan. 31

Basketball

Nebraska

Girls

EAST CENTRAL NEBRASKA CONFERENCE TOURNAMENT
Semi-final: Louisville vs. Malcolm
Semi-final: Freeman vs. Weeping Water
Consolation: Palmyra vs. Johnson County Central
Consolation: Mead vs. Auburn
Consolation: Yutan vs. Elmwood-Murdock

PIONEER CONFERENCE TOURNAMENT
Semi-final: Sterling vs. Johnson-Brock
Semi-final: Lourdes Central Catholic vs. Falls City Sacred Heart

@ Anselmo-Merna: Twin Loup VS Anselmo-Merna
@ Arthur County: Garden County VS Arthur County
@ Ashland-Greenwood: Lincoln Lutheran VS Ashland-Greenwood
@ Bellevue West: Lincoln Southwest VS Bellevue West
@ Columbus Scotus: Aquinas Catholic VS Columbus Scotus
@ Cornerstone Christian: Boys Town VS Cornerstone Christian
@ Crete: Columbus VS Crete
@ Cross County: Raymond Central VS Cross County
@ ECNC: Mead VS Auburn
@ East Husker Conference: Humphrey/Lindsay Holy Family VS Oakland-Craig
@ Elba: Eustis-Farnam VS Elba
@ Fort Calhoun: Archbishop Bergan VS Fort Calhoun
@ Fullerton: Osceola VS Fullerton
@ Hay Springs: Edgemont, SD VS Hay Springs
@ Heartland Lutheran: Palmer VS Heartland Lutheran
@ Holdrege: Minden VS Holdrege
@ Hyannis: McPherson County VS Hyannis
@ Lewis & Clark Conference: Hartington-Newcastle VS Homer
@ Medicine Valley: Wauneta-Palisade VS Medicine Valley
@ Mid State Conference: Hartington Cedar Catholic VS Boone Central/Newman Grove
@ Mullen: Sandhills/Thedford VS Mullen
@ Nebraska Lutheran: Dorchester VS Nebraska Lutheran
@ Omaha Christian Academy: Whiting, IA VS Omaha Christian Academy
@ Omaha Duchesne Academy: Plattsmouth VS Omaha Duchesne Academy
@ Omaha Marian: Millard West VS Omaha Marian
@ Omaha Roncalli Catholic: Omaha Mercy VS Omaha Roncalli Catholic
@ Omaha Skutt Catholic: Omaha Gross Catholic VS Omaha Skutt Catholic
@ Pioneer Conference: Sterling VS Johnson-Brock
@ Schuyler: Douglas County West VS Schuyler
@ Seward: Waverly VS Seward
@ St. Edward: Central Valley VS St. Edward

Boys

PIONEER CONFERENCE TOURNAMENT
Semi-final: Falls City Sacred Heart vs. Southern
Semi-final: Tri County vs. Johnson-Brock

@ Anselmo-Merna: Twin Loup VS Anselmo-Merna
@ Arthur County: Garden County VS Arthur County
@ Bellevue West: Lincoln Southwest VS Bellevue West
@ Crete: Columbus VS Crete
@ Elba: Eustis-Farnam VS Elba
@ Fullerton: Osceola VS Fullerton
@ Hay Springs: Edgemont, SD VS Hay Springs
@ Heartland Lutheran: Palmer VS Heartland Lutheran
@ Holdrege: Minden VS Holdrege
@ Lincoln Christian: Parkview Christian VS Lincoln Christian
@ Louplatte Conference: Ord VS Doniphan-Trumbull
@ Medicine Valley: Wauneta-Palisade VS Medicine Valley
@ Mullen: Sandhills/Thedford VS Mullen
@ Nebraska Lutheran: Dorchester VS Nebraska Lutheran
@ Omaha Christian Academy: Whiting, IA VS Omaha Christian Academy
@ Pioneer Conference: Falls City Sacred Heart VS Southern
@ Raymond Central: Nebraska City VS Raymond Central
@ Schuyler: Douglas County West VS Schuyler
@ Seward: Waverly VS Seward
@ St. Edward: Central Valley VS St. Edward
@ Twin Valley Conference: Franklin VS Silver Lake
@ Twin Valley Conference: Shelton VS Harvard

Iowa

Albia @ Davis County, Bloomfield
Anamosa @ Northeast, Goose Lake
Aplington-Parkersburg @ Sumner-Fredricksburg
Ar-We-Va, Westside @ Glidden-Ralston
Ballard @ Carlisle
BCLUW, Conrad @ AGWSR, Ackley
Bellevue Marquette Catholic @ Lisbon
Belmond-Klemme @ Forest City
Bettendorf @ Clinton
Bishop Garrigan @ Eagle Grove
Bishop Heelan @ Sioux City, West
Bondurant-Farrar @ North Polk
Calamus-Wheatland @ Tipton
CAM, Anita @ Audubon
Cardinal, Eldon @ Holy Trinity Catholic
Carroll @ Perry
Central Elkader @ Turkey Valley
Central Lee, Donnellson @ Danville
Chariton @ Wayne
Clarion-Goldfield-Dows @ Webster City
Clear Creek-Amana @ South Tama
Clear Lake @ Garner-Hayfield-Ventura
Colfax-Mingo @ Melcher-Dallas
Collins-Maxwell @ Paton-Churdan
Columbus, Columbus Junction @ Lone Tree
Coon Rapids-Bayard @ Ogden
Denison-Schleswig @ Kuemper Catholic, Carroll
Diagonal @ East Union
Don Bosco, Gilbertville @ South Hardin
Dubuque, Senior @ Cedar Rapids, Washington
East Buchanan @ Clarksville
Edgewood-Colesburg @ East Buchanan
English Valleys @ Belle Plaine
Essex @ Stanton
Fremont-Mills @ Shenandoah
Glidden-Ralston @ Madrid
Graettinger-Terril @ West Bend-Mallard
Grand View Christian @ Lamoni
Hartley-Melvin-Sanborn @ Boyden-Hull
Highland, Riverside @ Iowa Mennonite School, Kalona
HLV, Victor @ BGM, Brooklyn
Indianola @ Dallas Center-Grimes
Iowa City, City High @ Iowa City, West
Linn-Mar, Marion @ Iowa City, Liberty
Maquoketa Valley @ North Linn
Marion @ West Delaware, Manchester
Martensdale-St Marys @ Colo-Nesco
Meskwaki Settlement School @ East Marshall
MFL-Mar-Mac @ Postville
Montezuma @ North Tama
Monticello @ West Branch
Nevada @ Roland-Story
Newell-Fonda @ Manson-NW Webster
Newman Catholic @ West Fork
Nodaway Valley @ Harlan
North Fayette Valley @ South Winneshiek
North Iowa @ West Hancock
Oelwein @ Vinton-Shellsburg
Orient-Macksburg @ Ankeny Christian Academy
PCM, Monroe @ Saydel
Ridge View @ Kingsley-Pierson
Rockford @ Riceville
Seymour @ Twin Cedars
Sigourney @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
Sioux Central, Sioux Rapids @ Clay Central-Everly
Sioux City, East @ Spencer
Sioux City, North @ Sergeant Bluff-Luton
Siouxland Christian v MVAOCOU (Lawton-Bronson High School)
South Page @ Sidney
Southwest Valley @ Bedford
Spencer @ Cherokee, Washington
Spirit Lake @ LeMars
Springville @ Alburnett
St. Albert, Council Bluffs @ Creston
St. Edmond @ Humboldt
St. Edmond @ Pocahontas Area
Starmont @ Central City
Trinity Christian, Hull @ Gehlen Catholic
Tripoli @ Clarksville
Union Community, LaPorte City @ Hudson
Unity Christian @ Rock Valley
Van Meter @ Des Moines Christian
WACO @ Burlington Notre Dame
Wapello @ Mediapolis
Wapsie Valley @ Jesup
Waverly-Shell Rock @ New Hampton
West Burlington @ New London
West Liberty @ North Cedar, Stanwood
Western Christian @ Storm Lake
Whiting @ Omaha Christian
Winfield-Mt Union @ Louisa-Muscatine

Boys

BCLUW, Conrad @ AGWSR, Ackley
Hinton @ Akron-Westfield
Springville @ Alburnett
Emmetsburg @ Alta/Aurelia
CAM, Anita @ Audubon
H-L-V, Victor @ B-G-M, Brooklyn
Marion @ Beckman Catholic, Dyersville
Southwest Valley @ Bedford
Clinton @ Bettendorf
Hartley-Melvin-Sanborn @ Boyden-Hull
Ballard @ Carlisle
Starmont @ Central City
Centerville @ Central Decatur, Leon
Algona @ Charles City
Spencer @ Cherokee, Washington
East Buchanan, Winthrop @ Clarksville
Sioux Central, Sioux Rapids @ Clay Central-Everly
St. Albert, Council Bluffs @ Creston
Central Lee, Donnellson @ Danville
Crestwood, Cresco @ Decorah
Kuemper Catholic, Carroll @ Denison-Schleswig
Columbus Catholic, Waterloo @ Denver
Bishop Garrigan, Algona @ Eagle Grove
Woodward Academy @ Earlham
Meskwaki Settlement School @ East Marshall, LeGrand
Pocahontas Area @ East Sac County
Diagonal @ East Union, Afton
Knoxville @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
Lenox @ Essex
Belmond-Klemme @ Forest City
Clear Lake @ Garner-Hayfield-Ventura
Trinity Christian, Hull @ Gehlen Catholic, LeMars
Ar-We-Va, Westside @ Glidden-Ralston
South Tama County, Tama @ Grundy Center
Cardinal, Eldon @ Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Union, La Porte City @ Hudson
St. Edmond, Fort Dodge @ Humboldt
Iowa City, City High @ Iowa City, West
Highland, Riverside @ Iowa Mennonite, Kalona
Sigourney @ Iowa Valley, Marengo
River Valley, Correctionville @ Kingsley-Pierson
Spirit Lake @ LeMars
Marquette Catholic, Bellevue @ Lisbon
Columbus Community, Columbus Junction @ Lone Tree
Winfield-Mt. Union @ Louisa-Muscatine
Glidden-Ralston @ Madrid
Newell-Fonda @ Manson Northwest Webster
West Delaware, Manchester @ Maquoketa
Wapello @ Mediapolis
Colfax-Mingo @ Melcher-Dallas
Washington @ Mid-Prairie, Wellman
Ridge View @ MVAOCOU
West Burlington @ New London
Mormon Trail, Garden Grove @ Newtown-Harris, MO
West Liberty @ North Cedar, Stanwood
Maquoketa Valley, Delhi @ North Linn, Troy Mills
Tri-County, Thornburg @ North Mahaska, New Sharon
Bondurant-Farrar @ North Polk, Alleman
Montezuma @ North Tama, Traer
Anamosa @ Northeast, Goose Lake
WACO, Wayland @ Notre Dame, Burlington
Coon Rapids-Bayard @ Ogden
Whiting @ Omaha Christian, NE
North Butler, Greene @ Osage
Collins-Maxwell @ Paton-Churdan
Carroll @ Perry
St. Edmond, Fort Dodge @ Pocahontas Area
MFL MarMac @ Postville
Rockford @ Riceville
Unity Christian, Orange City @ Rock Valley
Nevada @ Roland-Story, Story City
Iowa Christian Academy @ Saydel
Fremont-Mills, Tabor @ Shenandoah
Woodbury Central, Moville @ Siouxland Christian
Don Bosco, Gilbertville @ South Hardin
North Fayette Valley @ South Winneshiek, Calmar
South Central Calhoun @ Southeast Valley, Gowrie
Orient-Macksburg @ Southeast Warren, Liberty Center
Western Christian, Hull @ Storm Lake
Aplington-Parkersburg @ Sumner-Fredericksburg
Central, Elkader @ Turkey Valley, Jackson Junction
Seymour @ Twin Cedars, Bussey
Oelwein @ Vinton-Shellsburg
Chariton @ Wayne, Corydon
Clarion-Goldfield-Dows @ Webster City
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire @ West Bend-Mallard
Monticello @ West Branch
Newman Catholic, Mason City @ West Fork, Sheffield
North Iowa, Buffalo Center @ West Hancock, Britt
Westwood, Sloan @ West Monona, Onawa
Benton Community @ Williamsburg

Missouri

Girls scores

Boys scores

Wrestling

Nebraska

Mt. Michael at Nebraska City
Elkhorn South Triangular (Plattsmouth)
Syracuse at Norris
Auburn Triangular (Falls City)
Auburn Results
Falls City Results
Conestoga at Fort Calhoun

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: