Tuesday’s local scoreboard, Feb. 19

Basketball

Nebraska

Boys

Class B Sub-District Brackets & Results:

BBB:  B-1 | B-2 | B-3 | B-4 | B-5 | B-6 | B-7 | B-8

Class C1 Sub-District Brackets & Results:

BBB:  C1-1|C1-2|C1-3|C1-4|C1-5|C1-6|C1-7|C1-8|C1-9|C1-10|C1-11|C1-12

C1-1 SUB-DISTRICT AT NEBRASKA CITY LOURDES

                           1st          2nd         3rd          4th          F

Auburn               15          14          17          15          61
Falls City             11          7            16          16          50

Auburn-  Binder 29, Hughes 4, R. Binder 3, Frary 13, Lambert 12
Falls City- Bredemeier 8, Cook 28, Crawford 2, Simon 5, Schawang 7

1st          2nd         3rd          4th          F

Syracuse             13          10          12          10          46
JCC                       7            11          13          7            38

Syracuse- Brammier 2, Cavanaugh 5, Nannen 7, Gress 4, McCoy 18, Stubbendeck 4, Zastera 6
JCC- Antholz 2. Holthus 12, Kleespies 2, Waring 18, Liberty 4

Class C2 Sub-District Brackets & Results:

BBB: C2-1|C2-2|C2-3|C2-4|C2-5|C2-6|C2-7|C2-8|C2-9|C2-10|C2-11|C2-12

Class D1 Sub-District Brackets & Results:

BBB: D1-1|D1-2|D1-3|D1-4|D1-5|D1-6|D1-7|D1-8|D1-9|D1-10|D1-11|D1-12

Class D2 Sub-District Brackets & Results:

BBB: D2-1|D2-2|D2-3|D2-4|D2-5|D2-6|D2-7|D2-8|D2-9|D2-10|D2-11|D2-12

Iowa

Girls

Class 4A Regional Scores & Updated Brackets
Class 5A Regional Scores & Updated Brackets

Boys (District Tournaments)

CLASS 1A:

Alburnett 70, Springville 59
Ankeny Christian Academy 76, Nodaway Valley 61
Ar-We-Va, Westside 66, AHSTW, Avoca 55
B-G-M, Brooklyn 77, Lynnville-Sully 69
Bedford 43, Murray 41
Bishop Garrigan, Algona 76, West Hancock, Britt 38
Calamus-Wheatland 64, Iowa Mennonite, Kalona 56
Don Bosco, Gilbertville 52, Wapsie Valley, Fairbank 50
Dunkerton 60, South Winneshiek, Calmar 58
Earlham 76, Martensdale-St. Marys 55
East Mills 56, Stanton 48
Easton Valley 64, Edgewood-Colesburg 40
Exira/EH-K 61, Audubon 45
George-Little Rock 75, Trinity Christian, Hull 44
Grand View Christian School 95, Melcher-Dallas 37
Grundy Center 46, Hudson 44
Janesville 61, Saint Ansgar 28
Lawton-Bronson 60, Gehlen Catholic, LeMars 50
Montezuma 70, Baxter 51
Mormon Trail, Garden Grove 61, Central Decatur, Leon 48
New London 75, Notre Dame, Burlington 60
Newell-Fonda 56, IKM-Manning 40
North Mahaska, New Sharon 53, Moravia 42
Prince of Peace Prep, Clinton 73, Central City 54
Rockford 60, Turkey Valley, Jackson Junction 53
Sioux Central, Sioux Rapids 55, River Valley, Correctionville 37
South O’Brien, Paullina 60, Central Lyon, Rock Rapids 29
St. Albert, Council Bluffs 64, Sidney 40
St. Edmond, Fort Dodge 85, Newman Catholic, Mason City 80
St. Mary’s, Remsen 54, Kingsley-Pierson 38
WACO, Wayland 53, Pekin 50
West Fork, Sheffield 64, AGWSR, Ackley 46

CLASS 2A:

Boyden-Hull 49, Sioux Center 44
Camanche 61, West Branch 60 (OT)
Cascade, Western Dubuque 53, Tipton 41
Des Moines Christian 58, Panorama, Panora 29
Dike-New Hartford 61, Denver 55
Madrid 72, South Central Calhoun 69
New Hampton 50, Crestwood, Cresco 36
North Linn, Troy Mills 55, Beckman Catholic, Dyersville 43
OABCIG 39, Alta/Aurelia 38
Pella Christian 80, Eddyville-Blakesburg-Fremont 66
Pocahontas Area 70, Forest City 62
Regina, Iowa City 64, Danville 59
Rock Valley 60, West Sioux, Hawarden 56
South Hamilton, Jewell 71, Garner-Hayfield-Ventura 54
Treynor 58, Tri-Center, Neola 35
Van Meter 51, PCM, Monroe 44

Missouri

Girls

District Tournaments

Boys

District Tournaments

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share: